کدخبر : ۶۴۹۶                          گروه خبری : اخبار                          تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶                         

سیستان و بلوچستان دومین استان حاشیه نشین کشور/ مهار ایدز در بیماران تزریقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: نظارت بهداشتی بر مکان های عمومی، آرایشی و بهداشتی شهرستان چابهار به خصوص رستوران ها، آرایشگاه ها به طور ویژه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سنت نیوز؛ محمودرضا میری بنجار در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون در خصوص شایعه وجود تعداد قابل توجه بیمار ایدزی در شهرستان چابهار، افزود: این آمار کذب است، براساس اطلاعات و بررسی انجام شده، در استان بیشترین آمار تعداد بیماران ایدزی از طریق سوزن و سرسوزن آلوده (اعتیاد تزریقی) آلوده به این بیماری شده اند.

وی ادامه داد: برنامه های خوبی برای مهار بیماری ایدز در استان برنامه ریزی شده و به زودی اجرایی می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه در خصوص پیوند اعضاء در استان، بیان کرد: در این خصوص سال ها است که میزان قابل توجهی عمل پیوند کلیه و قرنیه چشم در استان انجام می شود.

میری تاکید کرد: متاسفانه در زمینه پیوند اعضاء در سیستان و بلوچستان کم کار شده و با توجه به این که باید پیوند از فرد زنده به زنده و یا فردی که مرگ مغزی کرده است انجام شود، باید رسانه ها و علما و افراد صاحب تریبون به میدان آمده و در این خصوص به فعالیت بپردازند.

وی در خصوص محدودیت های اعلام شده از سوی تامین اجتماعی در زمینه داروهای گیاهی، تاکید کرد: داروخانه های تامین اجتماعی در برخی داروهای انعقادی که مربوط به داروخانه های ویژه است، هیچ مشکلی برای ارائه داروها ندارد و اینکه گفته می شود محدودیت دارند، درست نیست.

این مسئول اظهار کرد: سیستان و بلوچستان دومین استان حاشیه نشین کشور می باشد و تنها در زاهدان هم اکنون320هزار حاشیه نشین زندگی می کنند.
وی گفت: در این زمینه اقدامات خوبی در قالب طرح تحول سلامت انجام شده که براساس آن کلینیک عدالت راه اندازی و به زودی کلینیک سلامت نیز در حاشیه شهر زاهدان افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید که این کلینیک ها رضایت شهروندان و پزشکان متخصص و فوق تخصص را به همراه داشته است.

میری بنجار با تاکید بر این موضوع که با اقدامات انجام شده تعداد مرگ و میر مادران باردار در استان تا 50درصد کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: با اقدامات خوب انجام شده در بسیاری از بیماری ها به مثل مالاریا نیز کاهش چشم گیری را در استان شاهد می باشیم.

انتهای خبر / سنت نیوز / کد خبر ۶۴۹۶
نسخه چاپی
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
مشاهده نظرات
پاسخ به نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
چندرسانه ای
پیشخوان روزنامه ها