کدخبر : ۴۹۹۲                          گروه خبری : اخبار                          تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵                         
هشداری که باید جدی گرفته شود؛

آخرین آمار "ایدز" در کشور/ زنان رکورداران HIV

این روز ها آمار مبتلایان به ایدز در کشور در حالی روند رو به رشدی به خود گرفته که به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۳۴ درصد از زنان در کشور مبتلا به این بیماری هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سنت نیوز؛ به نقل ازعصرهامون، در حالی منابع آگاه همچون  سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، مرکز ملی پیشگیری از ایدز در ایران، مرکز جهانی مبارزه با ایدز (UNAIDS) آمار متفاوتی از مبتلایان به بیماری ایدز ارائه می دهند که آمار مبتلایان ایدز در بین زنان ایرانی روز به روز در حال افزایش است.

به گفته سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آمار مبتلایان به بیماری ایدز در بین زنان بیشتر است.
وی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و سلامت عصرهامون، ایدز را بیماری رفتاری عنوان کرد که پاتولوژی‌های اجتماعی و راه انتقال آن خونی است.
 
ابتلا  بیش از 36 میلیون نفر به ایدز در دنیا
طباطبایی با ابعاد گسترده این بیماری افزود: در حال حاضر 36 میلیون و 700 هزار نفر در دنیا با این بیماری زندگی می‌کنند به‌گونه‌ای که سالیانه 2 میلیون و 100 هزار نفر آلوده به این ویروس می‌شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص این بیماری در کشور تصریح کرد: حدود 80 هزار مورد ابتلا به ایدز در کشور وجود دارد که 32 هزار مورد شناخته شده که از این تعداد 8 هزار و 800 نفر جان خود را از دست داده اند.
وی اطلاع‌رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت را از جمله راهکارهای مبارزه با این بیماری بیان کرد و گفت: الگوی انتقال این بیماری در سال های اولیه اعتیاد تزریقی بوده اما اکنون افزایش ارتباطات جنسی عامل اصلی ابتلا به این بیماری است به گونه ای که بیش از 40 درصد مبتلایان از طریق انتقال جنسی بوده است.
 
پاکستان و افغانستان رکورداران این بیماری
طباطبایی در خصوص ابتلای زنان به این بیماری هشدار داد و  این معضل مهم را خطر جدی برای انتقال بیماری به جنین و تولد نوزاد آلوده به ویروس دانست و گفت:  قبل از سال 94 شیوه این بیماری بین زنان 15 درصد بوده اما در سال 94، این آمار به 34 درصد افزایش یافته است.
علی ای حال همسایگی سیستان و بلوچستان با کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و رکورداران مبتلا به ایدز در جهان همچون افغانستان و پاکستان و رفت و آمد برخی از مردم بومی به کشورها از یک سو و دسترسی آسان به انواع موادمخدر و رواج اعتیاد تزریقی در بین جوانان این استان از سوی دیگر آمار مبتلایان به ابین بیماری را در استان افزایش داده است به طوری که به گفته برخی منابع میزان ابتلا به ایدز در بین زنان استان سیستان و بلوچستان در سال 90، 2 برابر میانگین کشوری بوده است و این نسبت در میان کودکان نیز 3 برابر از میانگین کشوری بیشتر است.
 
روند رو به رشد زنان مبتلا به ایدز در ایران
با این حال با وجود گذشت دو دهه از شیوع این بیماری، هستند جوانانی که همچنان درباره مسائل جنسی و عفونت‌های منتقله از طریق تماس جنسی بی اطلاع اند به طوری که اکثر آنان در خصوص این بیماری شنیده اند اما بسیاری از نحوه انتقال این بیماری بی اطلاع هستند .
با توجه به رشد خزنده ایدز در سال‌های اخیر در ایران اهمیت آغاز آموزش ها در این زمینه از سنین پایین به خصوص برای نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید پذیرفت که مبارزه با ایدز یک تعهد اجتماعی است و تک تک افراد جامعه باید در این مبارزه بزرگ سهیم باشند تا با فعالیت مشترک امکانات موجود را بسط داده و از گسترش ایدز جلوگیری کنیم.
انتهای خبر / سنت نیوز / کد خبر ۴۹۹۲
نسخه چاپی
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلید واژه ها : مبتلا | ایدز | زنان | هشدار |
ارسال نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
مشاهده نظرات
پاسخ به نظر
نام :
ایمیل:
متن نظر:
ارسال
چندرسانه ای
پیشخوان روزنامه ها